התפזורת שלי

התפזורת שלי
19 בדצמבר 2017 סטודיו סטורי טיילור

כולם מכירים ואוהבים אותה, והיא בהחלט ממוקמת ב-TOP 5 של המשחקים המקדימים שלנו, רגע לפני הענקת המתנה המרגשת

 

אין כמעט מבוגר שלא התנסה בתור ילד בחיפוש מאתגר אחרי מילים נסתרות בתוך בליל אותיות מסודרות במשבצות. הן יכלו להתחבא לאורך, לרוחב או באלכסון, והשמחה עם מציאת כל אחת מהן היתה גדולה.
תרשו לנו להפתיע אתכם – גם היום אותם מבוגרים שמחים ממציאת אותן מילים. חלקם אפילו יותר מפעם…
אז לקחנו את התפזורת הישנה והטובה, ועשינו לה הסבה למשחק חברתי ששם את חוגג האירוע במרכז, מגלה עליו פרטים שחלק מהנוכחים לא ידעו, ובעיקר עושה הכנה מעולה לקראת הענקת המתנה.


מחסן של מילים

השלב הראשון הוא גיבוש מחסן המילים, אותן מילים שהמשתתפים במשחק יצטרכו למצוא בתוך התפזורת. האופציה המועדפת עלינו היא הכנת חידון שקשור לבעל השמחה, כאשר התשובה על כל חידה היא המילה שצריך למצוא. ככה אנחנו גם מוסיפים עוד משחק (החידון), גם מרחיבים את ההיכרות עם בעל השמחה, וגם יוצרים אוירה טובה בין כל הנוכחים.

כדי לגבש את השאלות לחידון קל מאוד להיעזר באחד השאלונים שלנו, אבל אפשר גם לעשות סיעור מוחות ולחשוב על כל מה שמיוחד ורלוונטי בבעל השמחה: החל מפרט הטריוויה השולי ביותר, ועד לאירוע החשוב בחייו. ואל תשכחו כמובן לשלב בשאלות גם פריטים מתוך המתנה עצמה. לא תאמינו איזו התרגשות תהיה לראות את הפריט המיניאטורי שרק לפני כמה דקות הוזכר במשחק.

כמה מילים ושאלות לגבש? תלוי בכמות המשתתפים, הסבלנות שיש להם, ואיזה עוד תוכן יש באירוע. בגדול 15 מילים בלוח של 10*10 יכול להיות בסיס טוב. מכאן תורידו או תוסיפו לפי שיקול דעתכם.

בסיום השלב הזה אתם תהיו עם X המילים שהחלטתם עליהן ועם אותו מספר שאלות. עכשיו נכין את התפזורת עצמה.


הכנת התפזורת

לוקחים דף נייר ומציירים עליו גריד של משבצות. ההמלצה שלנו היא כאמור 10 משבצות לאורך ו-10 משבצות לרוחב, אבל זה כמובן נתון לשינוי.

כעת מתחילים לשבץ את המילים בלוח. חשוב שתמקמו אותן בכל החלקים של הלוח (קצוות, מרכז וכו'), ושהן יהיו לכל הכיוונים. אם אתם רוצים לאתגר את המשתתפים, אפשר לכתוב חלק קטן של המילים הפוך (משמאל לימין). תשתדלו גם שחלק מהמילים "יתנגשו" אחת בשנייה, משמע תהיה להן אות אחת משותפת. כל מילה ששיבצתם, תמחקו מהרשימה עצמה, כדי שבטעות לא תחזור פעמיים. כשסיימתם למקם את כל המילים, צלמו את הלוח. נסביר בהמשך למה.

עכשיו צריך למלא את שאר המשבצות הריקות באותיות סתמיות. השיטה שלנו היא לכתוב את האותיות לפי ה-א-ב , אבל לפזר אותן אקראית בכל שטח הלוח (לא אחת ליד השניה). כשכל הלוח מלא אותיות, גשו לצילום שעשינו קודם (רק המילים שלנו), וסמנו אותן על גבי הלוח המלא. כך אם במהלך המשחק יש מילה שאף אחד לא מצליח למצוא (כולל אתם…), תוכלו למצוא אותה בבירור על הלוח המסומן, ולתת רמז למשתתפים.

קבוצתי או אישי?

אם אתם מתכוונים לשחק את המשחק במסגרת ערב חברתי – כדאי להעתיק את התוצאה הסופית על בריסטול גדול. אתם יכולים להשאיר מקום ולכתוב על הבריסטול גם את השאלות עצמן, ואז במהלך המשחק המשתתפים קוראים בעצמם את השאלות ומחפשים את המילים. אנחנו מעדיפים שהשאלות יהיו רק אצל מי שמנחה את המשחק. הוא מקריא כל פעם שאלה אחת, המשתתפים בשיתוף יענו את התשובה, ואז יפנו למציאת המילה בלוח.
יכול להיות מרתק אם אחרי כל תשובה לשאלה, בעל השמחה יספר קצת על האירוע/תכונה/דמות שמתמקדים בה. מניסיוננו זה מעניין את האורחים ומשמח מאוד את החוגג.

אפשרות נוספת היא להשאיר את הדף בפורמט A4 ולחלק לכל המשתתפים תפזורות אישית. במקרה הזה כותבים גם את השאלות על גבי הדף, מדפיסים עותקים כמספר המשתתפים ומחלקים לכל אחד דף אישי (לא לשכוח להביא גם כלי כתיבה אם יצאתם לשטח). האופציה הזו עדיפה במקרה שלא מדובר בערב חברתי. לדוגמא, משפחה שחגגה לתאומות שלה יומולדת עגול בחו"ל, והזמינה מאיתנו "חיים בספר" לכל אחת מהן, הכינה תפזורת אישית לכל בני המשפחה שיפתרו במהלך הטיסה. זה עבד מעולה.

זהו. עכשיו נשאר “רק” לארגן את האירוע, לכנס את האורחים, להפתיע אותם בתפזורת, ובסיום להעניק לבעל השמחה את המתנה המרגשת.
נשמח לשמוע מכם תגובות למשחק, וגם אם יש לכם רעיונות לשדרוג.

דברו איתנו בעזרת WhatsApp
נשמח לעזור לכם בכל שאלה ובקשה 050-3308728 או לחצו כאן ליצירת קשר